Backup

Światowy Dzień Backupu, obchodzony 31 marca, przypomina nam o tym, jak ważne jest tworzenie kopii bezpieczeństwa. Różne badania pokazują, że wciąż najczęstszą przyczyną utraty danych jest awaria sprzętu oraz błąd ludzki. Na wypadek pierwszej sytuacji jesteśmy w stanie się zabezpieczyć przynajmniej w pewnym stopniu, projektując odporną na pojedyncze uszkodzenia sieć, a więc stosując redundancję w najważniejszych jej obszarach: w przypadku danych tworzymy między innymi macierze RAID odporne na awarie pojedynczych dysków. Warto podkreślić, że zarówno awaria sprzętu, jak i błąd ludzki mają podobny udział w torcie ukazującym przyczyny utraty danych – każde po około 40%.

wykresy itwdrozenia 3

[1] Źródło podane jako przypis końcowy

Do utraty danych dochodzi zatem równie często z powodu złośliwości rzeczy martwych, jak i zwykłej ludzkiej pomyłki. Przeciążenie pracą, nadmierna ilość obowiązków, pośpiech, brak wiedzy - ogólnie rzecz ujmując, chodzi o tak zwany czynnik ludzki.

W tego typu badaniach z reguły brakuje jednej informacji: kim byli badani respondenci. Czy to reprezentanci firm, czy może zwyczajni domowi użytkownicy? Jeżeli ci drudzy, można się spodziewać, że zawyżają średnią. W rzeczywistości niestety tak nie jest. Wyniki badania przeprowadzonego przez firmę Kroll Ontrack nie napawają wielkim optymizmem. Zjawisko utraty danych w bazach produkcyjnych Microsoft SQL aż w 87% występuje za sprawą błędu ludzkiego. Warto też wiedzieć, jakie zachowania składają się na ten wynik, a są nimi:

- przypadkowe skasowanie informacji (35% wszystkich przypadków),
- błąd programisty (28%),
- przypadkowe nadpisanie (24%).

[2] Statystyki zamyka nagła awaria systemu - w 13% to ona odpowiadała za utratę danych .

Dlatego brak systemu kopii zapasowych w przedsiębiorstwach to współcześnie już rzadkość. Poważną kwestią stała się natomiast jego jakość. Czym różni się nieposiadanie systemu backupu od posiadania tego systemu, tyle, że błędnie działającego? W zasadzie niczym, ponieważ po utracie danych efekt jest ten dokładnie sam – brak jakiegokolwiek źródła. A trzeba podkreślić, że zdarza się to dosyć często. W zasadzie niedziałający backup jest jeszcze gorszy niż żaden. Zapewne jego wdrożenie wiązało się z mniejszym lub większym kosztem inwestycyjnym, a efekt jest równie bolesny jak w przypadku braku systemu kopii zapasowych.

wykresy itwdrozenia 4

[3]Źródło podane jako przypis końcowy

Dlatego też niezwykle ważne jest, aby kopie zapasowe były poddawane cyklicznym testom wykazującym, czy na pewno zapisały się w sposób poprawny i umożliwiający ich odtworzenie w sytuacji kryzysowej.

Backup jest jak koło ratunkowe rzucone tonącemu podczas najgorszego nawet sztormu - pozwala wrócić za stery i po większym lub mniejszym przestoju kontynuować podróż.
Niepoprawnie działający backup jest natomiast jak koło ratunkowe wykonane z… ołowiu.

Jakie są inne częste wyzwania dotyczące systemów kopii zapasowych?

  • skrócenie i uproszczenie procesu testowania kopii zapasowych,
  • szybkie przywracanie pojedynczych plików, takich jak wiadomości e-mail czy rekordów z baz danych bez potrzeby przywracania całych środowisk,
  • znaczące skrócenie okna backupu,
  • ograniczenie przestrzeni i kosztów kopii zapasowych.

ITwdrozenia.pl oferuje rozwiązania backupowe rozwiązujące powyższe problemy.

W swojej ofercie posiadamy także rozwiązania wspierające:

  • tworzenie kopii zapasowych dla środowisk fizycznych, wirtualnych i mieszanych,
  • tworzenie kopii zapasowych i zarządzanie nimi w strukturze wielooddziałowej – system zdalnego zarządzania serwerami backupu oraz rozwiązania oparte o deduplikację, pozwalające na tworzenie kopii zapasowych po sieci WAN bez nadmiernego jej obciążania.

Jeżeli planują Państwo zabezpieczenie swoich przedsiębiorstw na wypadek utraty danych, zapewniając sobie w ten sposób ciągłość biznesową, serdecznie zachęcamy do kontaktu z nami. Służymy naszym Klientom doradztwem, darmowymi testami wydajnościowymi, dostawą elementów oraz ich wdrożeniem, jak również szkoleniem z zarządzania i wsparcia powdrożeniowego.

Bibliografia (źródła i artykuły):

[1] Porozmawiajmy o backupie…Różne metody tworzenia kopii zapasowych, zob. http://niebezpiecznik.pl/post/porozmawiajmy-o-backupie/ (dostęp z dnia 17-06-2015).
[2] Błędy użytkowników główną przyczyną utraty danych z SQL, „Wprost”, zob. http://www.wprost.pl/ar/503556/Bledy-uzytkownikow-glowna-przyczyna-utraty-danych-z-SQL/ (dostęp 17-06-2015).
[3] Kopie bezpieczeństwa nadal zawodzą. Światowy Dzień Backupu - co warto wiedzieć, by nie tracić danych bezpowrotnie?, „Wprost”, zob. http://www.wprost.pl/ar/441948,3/Kopie-bezpieczenstwa-nadal-zawodza-Swiatowy-Dzien-Backupu-co-warto-wiedziec-by-nie-tracic-danych-bezpowrotnie/ (dostęp 17-06-2015).